TEL.: 509 244 152 | E-MAIL: info@konplan.pl
Hodowla owiec czy jakichkolwiek innych zwierząt wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Ważne jest wszystko, począwszy od pomieszczenia o dostosowanej powierzchni, będącego komfortowym i bezpiecznym schronieniem. Pomieszczenia dostosowane do potrzeb zwierząt powinny też gwarantować wygodną pracę hodowcy.
Przykładem takich miejsc są nowoczesne owczarnie. Bardzo często realizację zleca się firmom wykonującym np. hale namiotowe i wystawowe.
Każdy projekt przeznaczony dla owczarzy z wykorzystaniem zalet hal namiotowych uwzględnia całoroczne korzystanie z pomieszczenia. W związku z tym zaleca się wybór hal stalowych, które cechuje podwyższona wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Utrzymanie prawidłowej temperatury gwarantują nowoczesne elementy konstrukcyjne, w tym poszycie wykonane z np. blachy trapezowej.
Hodowca owiec podczas opracowywania projektu z firmą ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądała i funkcjonowała jego przyszła owczarnia.
Bardzo istotną kwestią jest zapewnienie owcom odpowiedniej temperatury i wentylacji we wnętrzu. Wentylacja powinna działać przez cały rok, ze szczególnym naciskiem na miesiące letnie. Wybór hali namiotowej pozwoli też zadbać o zabezpieczenie hodowli przed wpływem warunków atmosferycznych – chodzi głównie o temperaturę.
Odpowiednio dobrane poszycie gwarantuje, że podczas chłodniejszych miesięcy wnętrze jest chronione przed napływem zimna, a latem nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Większość zwierząt hodowlanych klimatu umiarkowanego, a więc i owce, wykazuje podwyższoną tolerancję na chłód. Bardzo szkodliwe dla zdrowia owiec jest jednak narażenie na przegrzanie i brak świeżego powietrza. W nowoczesnej owczarni dolnym progiem temperaturowym jest 0 stopni C, choć w praktyce temperatury są wyższe (5-10 stopni).
Górny to 20 stopni C, co jest bardzo komfortowym wynikiem.
Nowoczesna owczarnia musi mieć rozmiary dostosowane do planowanej wielkości stada, przy czym zawsze warto rozważyć budowę nieco większej niż mniejszej. Koszt wzrośnie niewiele, a oszczędzi to kolejnych wydatków na remont w przypadku chęci powiększenia hodowli. W pomieszczeniu poza stadem owiec będą musiały znaleźć się niezbędne urządzenia i akcesoria, trzeba też brać pod uwagę wygodę hodowcy podczas wykonywania różnych
regularnych prac.
Nowoczesne hale dla owiec to często po prostu odpowiednio zaanektowane hale namiotowe.
Ważne jest, by przed rozpoczęciem budowy takiej hali sprawdzić, czy wybrane miejsce zapewni owcom właściwe warunki bytowania. Zwierzęta powinny mieć spokój i ciszę, dlatego nie zaleca się tworzenia owczarni np. przy ruchliwej ulicy lub niedaleko prowadzonych prac drogowych, wykopów itd.
Hale do hodowli owiec stworzone w halach namiotowych są komfortowe pod względem temperatury, ale to nie wystarczy. Dla zwierząt hodowlanych, w tym owiec, istotny będzie dostęp do światła dziennego lub odpowiednie oświetlenie sztuczne. Jeśli chodzi o światło dzienne, unika się bezpośredniej ekspozycji pomieszczeń dla zwierząt, gdyż ma to znaczący wpływ na podniesienie się temperatury – szczególnie latem. Nasze owczarnie są wyposażone w odpowiednie światło dzięki czemu można uzyskać lepsze wyniki samej hodowli (szybszy przyrost ilościowy) oraz wydajniejszą produkcję mleka.
Inne elementy wyposażenia hali są uzależnione od wielkości stada i potrzeb hodowcy.
Często stosuje się rozwiązania pozwalające oddzielać od siebie owce np. specjalne przegrody, bramy. Zwiększa to łatwość zachowania porządku w owczarni. Pomieszczenie powinno posiadać też bezpieczne drzwi uniemożliwiające przypadkowe wydostanie się zwierzętom.
Hale tego typu są godnymi polecenia rozwiązaniami w przypadku budowy owczarni.
Hodowca może przedyskutować z firmą wykonującą hale wszystkie szczegóły i uzyskać projekt odpowiadający jego oczekiwaniom. Konstrukcja takiego obiektu jest lekka i często modułowa, dlatego też wszelkie modyfikacje wyglądu czy nawet lokalizacji pozostają jak najbardziej możliwe.
Dla wielu hodowców istotny jest koszt, jaki będą musieli ponieść w ramach inwestycji.
Wybierając halę namiotową nie trzeba nastawiać się na tak duże wydatki, jak np. podczas budowy owczarni z pustaków czy innego surowca. Projekt i wdrożenie można określić jako bardzo opłacalne. Niższe są też koszty ewentualnej rozbudowy czy przenosin w porównaniu do innych podobnych budynków. Jeśli chodzi o możliwy materiał, z jakiego wykonana będzie hala, najczęściej są to aluminium i stal. Godne polecenia są szczególnie
stalowe hale – to one mogą stać się pomieszczeniami, w których będzie można hodować owce przez cały rok.