Gospodarka każdego kraju opiera się na jakiejś konkretnej działalności – w Polsce jest to wydobycie węgla kamiennego i rolnictwo, Japonia słynie z wprowadzania na rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a Stany Zjednoczone zajmują się wydobyciem ropy naftowej na szeroką skalę. Jakkolwiek jednak by było, w każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się tak zwane namioty halowe, które służą magazynowaniu lub też wytwarzaniu rozmaitych surowców. Tego typu konstrukcje wykonane są z wysokiej jakości stali, która zapewnia im niezwykła trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ich budowa przebiega niezwykle łatwo i sprawnie, a przy tym nie wymaga zbyt wysokich nakładów finansowych, dlatego stanowią one bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa potrzebującego dodatkowej przestrzeni magazynowej. Namioty charakteryzują się szeregiem zalet, które wpływają na ich ogromną popularność – zależy to jednak od rodzaju stalowego namiotu.
Rodzaje hal namiotowych
Każdy producent hal namiotowych może nam zaproponować kilka podstawowych rozwiązań, które mają inne przeznaczenie. Możemy wyróżnić na przykład hale jednospadowe, które dobudowuje się do istniejących już budynków w celu zwiększenia ich powierzchni użytkowej. Wykonane są najczęściej z PCV, czyli materiału mniej odpornego niż stal, dlatego tak istotne jest umieszczanie ich przy solidnych betonowych konstrukcjach, które zwiększają ich wytrzymałość. Nie jest jednak powiedziane, że nie mogą one stanowić przybudówki innej hali namiotowej. Drugim typem tych obiektów są hale dwuspadowe, które stanowią już samodzielne budynki o różnym przeznaczeniu – magazynowym lub przemysłowym. Dość ciekawą propozycją producentów są także tak zwane hale łukowe, których konstrukcja wymaga nieco większego nakładu finansowego. Wyróżniają się natomiast tym, że wykorzystane do ich budowy samonośne łuki nie wymagają stosowania dodatkowych punktów oparcia, dzięki czemu są one samowystarczalne.
Tymczasowe hale namiotowe o przeznaczeniu magazynowym
Dzięki temu, że hale namiotowe są tak łatwe w montażu, nie muszą one być budowane na stałe. Wzniesienie takiego obiektu na bardzo krótki okres nie stanowi najmniejszego problemu. W zależności od potrzeb hala namiotowa magazynowa może stanowić zatem także konstrukcję przeznaczoną na wynajem. Doskonale sprawdzi się zatem na przykład jako tymczasowy obiekt służący przechowywaniu materiałów budowlanych przy danej inwestycji czy też sezonowy magazyn plonów zbieranych przez rolników. Wystarczy zamówić ekipę fachowców, którzy w kilka godzin postawią obiekt, a gdy tylko spełni on swoją funkcję i przestanie być przydatny, zdemontują go i przetransportują na kolejne miejsce, gdzie będzie mógł służyć komuś innemu. Mobilność hal namiotowych w żaden sposób nie wpływa na ich stabilne i odporne na działanie czynników zewnętrznych wykonanie. Stanowią one zatem doskonałą alternatywę dla betonowych budynków, które są znacznie bardziej kosztowne.