Namioty halowe w roli obiektów sportowych
Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju hale namiotowe, które wykorzystuje się jako obiekty sportowe. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że współczesny rozwój technologiczny pozwala wznosić tego rodzaju budowle, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję obiektów dostosowanych do użytkowania przez cały rok. Dzisiejsze namioty halowe opierają się na wykonanych z niezwykle lekkiego oraz trwałego aluminium konstrukcjach pokrytych najczęściej wysokiej jakości materiałem PCV, który zapewnia im odporność na oddziaływanie rozmaitych czynników zewnętrznych, takich jak szkodliwe promieniowanie UV, intensywne opady deszczu czy zmienne temperatury. Tak zwane plandeki mogą pokrywać całość budowli, najczęściej występują one jednak wyłącznie w roli pokrycia dachowego – na ścianach montuje się wówczas blachy trapezowe lub płyty warstwowe, które, będąc zwykle wypełnione styropianem lub warstwą poliuretanu, zapewniają najlepszą izolację termiczną. W takim obiekcie można stworzyć naprawdę wyjątkowo korzystne warunki, które sprzyjać będą zarówno trenującym sportowcom oraz zawodnikom, jak i kibicom odwiedzającym dany obiekt podczas różnego rodzaju rozgrywek – hale tego typu pełnić mogą bowiem funkcję stadionów, kortów tenisowych, a także hal sportowych oraz wybiegów dla zwierząt.
Niedrogie w utrzymaniu hale namiotowe
Wykorzystanie tego rodzaju obiektów staje się coraz bardziej oczywiste dla wielu inwestorów, ponieważ koszty związane z budową są naprawdę niskie, a realizacja zamówionego projektu przebiega niezwykle szybko. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy okazji organizowania jednorazowych wydarzeń sportowych, kiedy na przykład, ze względu na warunki atmosferyczne, jesteśmy zmuszeni zastosować zadaszenie – wystarczy wówczas wypożyczyć halę namiotową i problem sam się rozwiązuje. Inną sprawą są obiekty całoroczne, które z założenia montowane są na stałe. Dzięki odpowiedniemu poszyciu można w nich dowolnie zakładać i ściągać dach – w zależności od potrzeb oraz warunków pogodowych. Takie konstrukcje są ponadto niezwykle tanie w utrzymaniu – dzięki swojej trwałości nie wymagają specjalnej konserwacji ani serwisowania, a zapewnienie w ich wnętrzu odpowiedniej temperatury nie wymaga wielkiego zachodu. Jeśli natomiast zastosuje się w nich przezroczyste pokrycie dachowe, można zaoszczędzić spore sumy na oświetleniu. Tego rodzaju hale mają również tę ogromną zaletę, że po odpowiedniej modyfikacji mogą także zostać wykorzystane do organizacji wydarzeń kulturalnych lub różnego rodzaju zabaw – wystarczy wówczas zamienić podłoże na parkiet i ustawić sprzęt nagłośnieniowy.
Hale pneumatyczne – zastosowanie
Ciekawym rozwiązaniem są hale pneumatyczne, czyli obiekty z wypełnionym powietrzem pokryciem dachowym, które jest wzmacniane stalowymi linami, dzięki czemu hale tego typu zyskują charakterystyczny kształt. Takie zadaszenie tworzy świetną izolację termiczną, dlatego wykorzystuje się je do niektórych obiektów na okres jesienno-zimowy. Na czas letni pokrycie dachowe jest zwykle demontowane, poza sezonem hale pełnią natomiast tę samą funkcję, co tradycyjne, betonowe budynki, będąc przy tym o wiele tańsze w budowie oraz utrzymaniu. W ten sposób powstają na przykład całoroczne hale dla koni, na których miłośnicy jeździectwa mogą trenować swoje umiejętności. Obiekty można dostosować do organizacji różnego rodzaju zawodów konnych – zarówno do skoku przez przeszkody, jaki i dresażu, czyli techniki jeździeckiej wymagającej ogromnej dyscypliny. Co ciekawe, wszelkie ujeżdżalnie oraz inne obiekty tego typu można w łatwy sposób przystosować do wymagań norm europejskich, dzięki czemu mogą się na nich odbywać różnego rodzaju zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym. Z powodzeniem można zamontować w nich klimatyzację, która zapewni odpowiedni komfort cieplny wszystkim przebywającym w jej wnętrzu. Co bardzo istotne, hale tego typu są niezwykle bezpieczne, wykonane są bowiem z materiałów ognioodpornych, dzięki czemu ryzyko wystąpienia w nich pożaru jest minimalne.